Всеки от нас се е сблъсквал с боядисване на стени. Повечето хора се доверяват на собствените си умения като решат да боядисват. Освежаването на един апартамент или къща чрез боядисване може да бъде дори приятно занимание. С правилния цвят и точна ръка, можем да постигнем страхотни резултати.
В момента на пазара има огромен избор от цветове за всеки вкус и стил. Избора на правилен цвят може да придаде желан или нежелан ефект. Например избора на по – светли цветове се прилага при по – малки помещения с цел да се постигне визуален ефект на разширяване на стаята.
Просторните стаи и помещения са по – непретенциозни от към цветова гама. Препоръчително е за спалните помещения да се използват по – неутрални и спокойни палитри. Ярките цветове не са подходящи за спалня. Тях може да приложим в дневната или кухнята.
Видове боя
Вътрешните бои биват няколко вида:
Бои на водна основа
Боите на водна основа са хипоалергенни и са едни от най – популярните в наши дни. Тях можем да намерим във всеки магазин който предлага боя.
Боите на водна основа са предпочитани поради редица положителни качества:
- Безопасни са за околната среда
- Всички бои на водна основа почти нямат мирис
- Изсъхват много бързо
- Предлагат се в огромна гама цветове
- Два слоя са напълно достатъчни за да изглежда основата чиста и равномерно боядисана
- Относително евтини
Като недостатък можем да посочим, че не са устойчиви на механични повреди. Драскотини и други дефекти се появяват лесно при боите на водна основа.
Емулсия
Такава боя съдържа специален свързващ компонент и оцветители, които се разпространяват във водната среда. По този начин в сместа се образува емулсия. Това е важно, тъй като при нанасяне и пълно изсъхване, боята не се отмива от повърхността на стените.
Предимствата на емулсионните бои също не са малко:
- Емулсионните бои са огнеупорни и незапалими
- Бързо изсъхват
- Нямат остра химическа миризма
- Тези бои са безопасни, затова няма проблем да се прилагат в детски стаи.
Недостатъците са, че не може да се полага върху всякакъв материал. Ако повърхността е била завършена с лаково мастило или лепилен материал, няма как да боядисаме с емулсионна боя.
Видовете боя на водна основа биват разделени и на няколко подвида:
- Акрилни
- Латекс
- Поливинил ацетат (PVA)
Акрилни – акрилните бои са доста трайни и устойчиви. Устойчивостта им на механични повреди е доста висока, както и на метеорологични условия. Предпазват от корозия и имат ниска пропускливост на газове. Също така, като част от акрилните бои могат да се сведат и акрилните смоли, които играят ролята на свързващо вещество.
Пукнатини с до 0,5мм могат да бъдат затворени с акрилна смола. Всички тези качества на акрилните бои ги правят привлекателни за външно боядисване. Те ще запазят яркостта и цвета си дори подложени на замръзване или високи температури. Цената която трябва да заплатим за тези качества, за съжаление е висока. Като недостатък можем да посочим това, че те не са подходящи при висока влажност.
Латекс – латексните варианти са едни от най – скъпите бои на водна основа. Ключовото свойство на латекса е водооблъскващия ефект. При боядисана с латекс стена, можем да я забършем или измием, без да се притесняваме, че ще нарушим нейния вид. Латексните смеси изсъхват сравнителни бързо – 30 до 60 минути.
Поливинил ацетат (PVA) – разновидностите на бои, са сравнително евтини. Тяхната водоустойчивост е ниска, и при измиване може да падне и боята. За сметка на водата обаче, те са устойчиви на мазнини и масла.
След като сме избрали желания за нас цвят и подходящия вид боя, трябва да се снабдим с инструментите които са ни нужни за процеса на боядисване.
Инструменти за боядисване
Инструментите за боядисване са на сравнително ниски цени и са достъпни в много магазини. Нещата от които се нуждаете са:
- Четки – среден и малък размер
- Валяк
- Вана за боядисване
- Стълба (ако е нужна)
- Хартиено тиксо – за да се предпазят мебелите от изцапване
- Инструмент за отсичане на таваните
- Шкурка за обработване на основата
“За да се получи перфектно равна и еднакво оцветена повърхност, тя трябва да бъде добре обработена преди боядисването.“
ЗА ИНФОРМАЦИЯ И ОГЛЕДИ